Çatıya Panel Koymadan Güneş Enerjisi Almanın 15 Yolu

Bu modern çağda enerjiye olan ihtiyaç her zaman sürekli ve artmaktadır ve şu anda kullanımda olan yenilenebilir olmayan yenilenebilir enerji kaynaklarının yenilenmesi gereken süreden daha hızlı tükeneceği tahmin edilmektedir. Bu nedenle, yenilenebilir enerji kaynaklarına duyulan ihtiyaç artmaktadır ve güneş enerjisi , güneş altında yaşadığımız sürece asla bitmeyecek bir kaynaktır.

Yine de, güneş enerjisinden faydalanmanın ana yöntemi güneş panelleri olmakla birlikte, herkesin çeşitli nedenlerle buna erişimi yoktur. Esas olan, güneş panellerinin kurulum maliyetinin çok maliyetli olması. Diğer nedenlerden biri, güneş panellerininkurulmasına izin vermeyen kiralık bir alanda yaşamak ya da sadece yaşam alanlarını değiştirirken aşağı çekmek zorluğundan kurtulmak istemeyebilir.

Bazı çatılar güneşe montaj için stratejik avantajlara da sahip olmayabilirler, çünkü bir çatı veya bina gibi daha uzun bir şeyle güneşe engel olurlar veya sadece hareket halindeyken güneş enerjisine ihtiyaç duyarlar. Yine de, parlak teknolojik gelişmeler, herkesin çatıya paneller koymak zorunda kalmadan güneş enerjisine erişmesini sağladı. Bu makalede, çatıya paneller koymadan güneş enerjisi elde etmenin yenilikçi yollarından bazılarını alacağım .

1. Güneş Enerjili Güç Çeviriciler / Adaptör Kullanımı

Bu, bir enerji santraline sahip olmadan güneş enerjisi şebekesine girmek için çok basit ve ucuz bir yöntemdir. Tek yapman gereken, ihtiyacın olanı satın almak için erişim hakkına sahip olmak. Bu cihaz, günlük ortalama enerji kullanımını ölçer ve sertifikalı güneş çiftliğinden sizin için enerji satın alır. Duvar prizinden aldığınız elektriği ölçen ve güneş enerjisi sertifikasının küçük parçalarını satın alarak güneş enerjisine yükselten bir akıllı çıkış adaptörü kullanır. Bu, tüm şebekeye sahip olmak yerine güneş enerjisini küçük parçalar halinde satın almanın daha ucuz bir yoludur.

2. Güneş Paylaşımı

İletişim için kullandığınız tüm şebeke aboneliğine sahip olmanızın ne kadar kolay olacağını hayal edin. Ağa sınırsız ve ücretlendirilmemiş erişiminiz olacak ve başkalarına ağ sağlayabileceksiniz. Bir güneş çiftliğine sahip olmak oldukça benzer. Bir çiftliği bireysel olarak veya bir grup olarak inşaat maliyetini paylaştığınız bir topluluk olarak sahip olabilirsiniz.

Bir kez bittiğinde, elektrik elde edebilecek ve güç şirketlerine veya bireylere güneş enerjisi satmak için kredi alma fırsatına sahip olacaksınız. Kredinin karı, daha sonra grubun üyeleri arasında herkesin ilk yatırımına göre paylaşılabilir. Alternatif olarak, aylık taksit yapacağınız bir çiftliğe başlamak maliyetliyse, bir çiftliğin bir parçası olabilirsiniz.

3. Eşler Arası Solar Paylaşım Ağları

Eğer sahip olamazsan, ödünç al. Paylaşmaktan ziyade bir şeye sahip olmanın daha iyi bir yolunu sağlar. Güneş enerjisi, birbirine yakın yaşayan insanlar tarafından paylaşılabilir. Güneş ortağı, güneş enerjisini , çatıda panelleri monte eden bir güneş hostundan, tabii ki bir ücret karşılığında kullanabilir. Bu tür bir güneş paylaşımı, doğrudan komşularınızdan enerji aldığınız ve komşunuzun sahip olduğu kadar enerji tükemeyeceğinizden daha kişisel ve daha kolay.

4. Güneş Enerjili Bisiklet

Bisiklet dururken bataryayı şarj eder. Hareket halindeyken güneş pilleri ve batarya motor için enerji sağlar. Diğer bisikletler güneş enerjisi ile çalışır ve emilen enerji üzerinde hareket ederken pedal çevirmeye gerek yoktur. Güneş enerjisi motorları, şarj olan ve bir kez dolu olan pillere sahiptir, depolanan enerji, telefonları ve tabletler gibi diğer küçük elektrikli cihazları şarj etmek için de kullanılabilir. Telefonlar ayrıca bisiklet üzerine monte edilebilir ve seyir amaçları için kullanılabilir.

5. Güneş Enerjili Izgara

Dünya hızla yenilenebilir enerjiye dönüşüyor ve bu hedefe doğru ilerlerken, hükümetler kendi ülkelerine güç sağlamak için kendi güneş enerjisi projelerini kuruyorlar. Bu girişimler sadece kamuya açıktır ve özel kuruluşlar tarafından desteklenmektedir. Bu güneş enerjisi çiftlikleri tüm şehirlere elektrik sağlar ve bir havaalanı kadar geniş olabilir. Yapmanız gereken tek şey, normal elektrik şebekesine yaptığınız gibi şebekeye bağlı kalmak ve çok düşük fiyatlardan enerji almaktır. Jeotermal enerji ve rüzgar çiftlikleri için olduğu gibi benzer şekilde yapılır .

6. Güneş Işıkları

Aydınlatma için bir ampul kullanmak için tüm ızgara sistemini bir güneş paneline bağlamak yerine, bir güneş paneli monte etmek zorunda kalmadan güneş ışığını kullanabilir. Bu ışıklar çoğunlukla gelişmekte olan ülkelerde elektrik elde edilemeyen bölgelerde kullanılır ve güneş paneli kurmak için çok pahalıdır. Işıklar gün boyunca şarj olan ve on iki saate kadar bir süre ışıklandırma için kullanılabilen bir güneş paneline sahiptir.

Dış mekan güneş lambaları, dışarıdan monte edilen ve güvenlik ışıkları olarak hareket eden güneş enerjili hareket sensörü ışıklarına güneş enerjisinden faydalanmak için dışarıda takabileceğiniz kavanoz güneş ışıkları ekleri arasından değişir. Hareket algılama ışıkları, evinizde güvenliği sağlamak için çok işlevlidir; enerji tasarrufu sağlarken yalnızca hareket algılandığında yanar.

7. Güneş Enerjisi Fişi

Bu, taşınabilir olan ve tüketiciye elektronik cihazları takmak için bir çıkış sağlayan bir cihazdır. Cihaz, yaşam alanınızdaki büyük miktarda güneş ışınlarına ulaşan bir pencere veya duvara monte edilebilir ve bu güneş enerjisini emer ve elektriğe dönüştürür.

Bu cihaz, doğrudan dizüstü bilgisayarınızı veya telefon şarj cihazınızı veya diğer alçak gerilim elektronik cihazlarınızı doğrudan takabileceğiniz ve kullanabileceğiniz doğrudan bir fişe sahiptir. Bu, hareket halindeyken de portatiftir ve seyahat ederken yanınızda kolayca taşınabilir, böylece her zaman güce sahip olabilirsiniz.

8. Güneş Yolları

Cam güneş panelleri ile döşeli yollar olacak büyük teknolojik gelişmeler olmuştur . Güneş panellerinin bu modüler serme sistemi, yollarda, otoparklarda, araba yollarında, kaldırımlarda, bisiklet yollarında ve oyun alanlarında güneşe maruz kalan herhangi bir düz zemine kurulabilir. Bu, geniş bir açık alanı kapsamaktadır, böylece teknoloji büyük miktarda enerji toplayabilecektir.

Proje başlangıç ​​aşamasında olmasına rağmen, tam olarak uygulanacağı zaman, tüm şehir veya mahalle hareket halindeyken kendini şarj edebilirdi. Cam yüzeyi çekiş, yük testi ve darbe dayanımı için test edilir, burada araçların hareketi bile hasar vermez veya enerjinin yüklenmesini önler.

9. Güneş Enerjili Sırt Çantaları

Güneş enerjili sırt çantaları , poşetin önünde açık havaya bakan ve güneşe maruz kalan küçük panellere sahiptir. Ayrıca, güneş sırt çantaları suya dayanıklıdır ve her türlü hava koşullarında kullanılabilir. Solar çantalar, hareket halindeyken gücü kullanabilmenizi sağlar. Bir dizüstü bilgisayarı veya telefonu takabilirsiniz ve şarj olurken hareket edebilirsiniz. Güneş sırt çantaları ayrıca, şarj olurken dolduran bir aküye sahiptir ve gece boyunca güneş ışığına maruz kalmadığında güç kullanılabilir.

10. Güneşli Ocaklar

Bu yenilik, güneş enerjisinin yardımı ile dışarıda bir pişirmek için geliştirilmiştir. Bunlar güneşten gelen ısıyı emen ve güneş enerjisiyle kaynatılan su kaynatma gibi basit şeylerden yemek pişirmek için kullanılabilir. Güneş ocakları , gazın veya fosil yakıtlarınkullanılmadığı, kömürün havaya salınması ve ağaç örtüsünün kaybı gibi çevreye zararlı etkileri olan odun ve kömür kullanılmadan pişirilebilmesini sağlayan akıllı bir inovasyon .

11. Solar Şarj Cihazları

Bu bin yıllık çağda, gücü kullandığımız ana neden telefonlarımızı ve dizüstü bilgisayarlarımızı şarj etmektir. Peki, telefonunuzu veya dizüstü bilgisayar şarj cihazınızı prize tekrar sokmanız gerekmiyorsa ne olur? Modern teknolojik gelişmeler, güneş enerjisi kullanan telefon ve dizüstü bilgisayarlara izin verir.

Tek yapmanız gereken telefon veya dizüstü bilgisayarınız ile gün ışığında dolaşmak ve otomatik olarak kendini şarj ediyor. Pil ömrü, ertesi gün güneş ışığından güneş ışığından güneş ışınlarına kadar geçen sürede on iki saate kadar dayanabilir.

12. güneş enerjili su ısıtıcı

Bir güneş enerjili su ısıtıcı, banyoları, duşları, vb. Kullanmak için kullanabileceğiniz borulardaki suyu ısıtmak için güneş enerjisini yakalamak için kullanılabilen bir cihazdır. Güneş enerjili su ısıtıcıları, bazı endüstriyel uygulamalar için olduğu kadar, konutlar için de yaygın olarak kullanılmaktadır. . Bir güneş enerjisi ısıtıcı, suyu ısıtmak için çatıya monte edilen güneş enerjisi termal toplayıcı kullanır.

13. Taşınabilir Güneş Jeneratörü

Taşınabilir güneş jeneratörleri, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren makinelerdir. Bu makinelerin diğer başlıca faydası, taşınabilir olmalarıdır. Bu da, kendi rahatlığınız ile onları herhangi bir yerde saklayabileceğiniz anlamına gelir. Uygun bir güneş enerjili jeneratör ararken, dikkate alınması gereken birçok faktör.

Bunlar, jeneratörün boyutunu, bataryayı şarj etmek için gereken süreyi, bataryanın elektrik kapasitesini, jeneratörün ağırlığını ve jeneratör için beklenen kullanım miktarını içerir. İşte şu anda piyasada mevcut en iyi güneş enerjili jeneratörlerin bir listesi .

14. Güneş Enerjili Su Pompaları

Güneş enerjili su pompaları, işletmek için güneş enerjisine bağımlı olanlardır. Su kaynağından istenilen yere su pompalamak için enerjiye ihtiyaçları vardır. Başka bir deyişle, güneş enerjili su pompası temel olarak güneş ışığından yararlanır. Güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle, tüm güneş enerjisi ile çalışan cihazlar gibi çalışır . İşte şu anda piyasada bulunan en iyi güneş enerjili su pompalarının bir listesi .

15. Güneş Enerjili Saat

Güneş enerjili bir saat, tamamen veya kısmen güneş pili ile çalışan bir saattir. Tipik olarak, güneş ışığı ve yapay ışık, kristalin arkasındaki güneş paneli tarafından emilir. Bu güneş paneli, saati güçlendirmek için ışığı elektrik enerjisine dönüştürür. Saat genellikle gece boyunca kendini güçlendirmek için şarj edilebilir bir hücrede enerji depolar.

Yazar: tayfurozsoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir