Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması (Hagb) Memuriyete Engel Midir?

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması, sonucu belli olmayan bir sürece işaret eder.  Bu durumun güvenlik soruşturması ile de ilgisi vardır.

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması (Hagb) Nedir? 

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması durumu, cezai bir durumun sonuç doğurmaması ile ilgilidir. Eğer denetim süresinde kasıtlı suç olmaz ve de yükümlülüklere uygun şekilde davranılırsa,  güvenlik soruşturması avukat  tutulması sonrasında ceza ortadan kaldırılabilir ya da dava düşebilir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması durumu sonrasında  bir mahkeme hükmü söz konusu değildir.Yani durum aslında mahkemenin karar açıklamayı bırakması ile ilgisi vardır. karar açıklamanın bırakılması, bir açıdan şahsa ikinci şans tanımaktadır. HAGB kararı, suç işleyen bir kişinin ceza hukuku müdahalesinin da askıya alınması anlamına gelmektedir.

Hagb Kararının Memurluğa Etkisi Nedir?

Güvenlik soruşturması iptal davası  ve hükmün geri bırakılması aynı değildir. ancak benzer etkileri olduğu söylenebilir. Memuriyet hayatına nasıl etkisi olacağına bakılırsa, ikinci şans olması nedeniyle, statüde olumsuz bir değişiklik olmaz. HAGB kararı verilen kişinin devlet memurluğu riske girmez, yasal olarak bunu sürdürmeye engel bir durum yoktur.

Yazar: tayfurozsoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir