İzmir’de Gezilecek Yerler

Özgürlüğün ve medeniyetin başkenti, uğruna savaşların verildiği Ege’nin incisi İzmir. İzmir’i tanımlayın deseler Karşıyaka ve Göztepe’den önce ne gelir ki akıllara? İzmir’i İzmir yapan iki güzel ilçe. Kordonundan yükselen özgürlük şarkıları, 7’den 70’e herkesin kulaklarında yankılanan gitar sesleri. Saat kulesinin altında ‘’seni seviyorum’’ fısıltıları ile el ele olan aşıklar, Konak’ta bağırtıları ile adeta konser veren martılar. İzmir gezilecek yerler arasında yer alan hükümet konağı, bu şehrin kurtuluşunun simgesidir. Arkeoloji müzesinde yatan tarih, İzmir’in hangi medeniyetlere ev sahipliği yaptığı konusunda misafirlerine bilgiler sunmaktadır.

Eski uygarlıkların hüküm sürdüğü Efes Antik Kenti ve Pergomon Antik Kenti’ne ev sahipliği yapan İzmir, mitolojik çağa ışık tutmaktadır. Yine İzmir’de gezilecek yerler arasında olan Meryem Ana Kilisesi Hristiyan topluluklarının hac ibadeti olarak gördükleri kutsal mekândır.

Vapur iskelesinden hareket eden ‘’İzmir’de düşmana ilk kurşunu atan’’ Hasan Tahsin feribotu, Karşıyaka’dan yankılanan İzmir marşı. Akşam saatlerinde Kordon’da insan seli, bu büyülü şehri gözlerin önüne seren tarihi İzmir asansörü. Kurtuluş mücadelesinin kilit şehri olan İzmir, Türk ve Yunan halklarının kardeşçe yaşadığı, kültürlerinin birbirleri ile harmanlandığı Türkiye’nin İstanbul ve Ankara’dan sonra 3.cü büyük şehridir. Uluslararası fuarlara ev sahipliği yapan İzmir, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Mavi bayraklı plajları, her kesime hitap eden turistik yerleri ile son derece şirin bir kenttir.

Yazar: tayfurozsoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir