Seralar: Nihai Güneş Enerjisi Teknolojisi

Güneş enerjisini yakalamak ve çeşitli şekillerde kullanmak için teknoloji hızla gelişmektedir. Büyük ölçekte güneşten güç üreten büyük ölçekli, verimli güneş çiftlikleri ile sektörde heyecan verici bir dönem. Bu büyük ölçekli gelişmelerin çoğu güneş enerjisini elektriğe çevirmeye odaklanırken, güneş enerjisiyle çalışan pişirme ızgarası, dizelden hava üreten bir güneş cihazı gibi diğer güneş enerjisi aygıtları da tasarlanmaktadır. Yerli bir ortamda güneş enerjisinin yakalanması hala sınırlıdır, ancak gelecekte biraz heyecan verici bir gelişme görmeyi bekleyebiliriz.

Seralar

Bitkilerin güneş enerjisini her zaman yakaladığını ve fotosentez denilen bir süreçte onu gıdaya dönüştürdüğünü hatırlamakta fayda var. Sebze yamaları ve bahçelerimiz büyük bir güneş paneli. Büyüyen mevsimimizi genişletmek ve soğuk çerçeveler ve seralar kullanarak daha fazla gıda üretmek için bu enerjiden daha fazlasını yakalayabiliriz.

Bir sera güneş enerjisini arttırmaz veya gelen ışığı yoğunlaştırmaz. Bir seranın altındaki bir yer döşemesi, seranın dışındaki komşu bir yamadan daha fazla ışık almaz. Peki o zaman bir sera nasıl çalışır? Güneş ışığı sadece ışık değil, aynı zamanda ısı enerjisini de taşır. Işık bir cisimden geçerken, cam gibi, bir kısmı ısınır. Bir seranın bölmeleri bu ısı enerjisini yakalar ve bitkilerin ve toprağın köklerinin etrafındaki toprağın ısınmasını sağlayan yapının içinde tutar. Bir seranın içindeki bitkilerin daha erken ve daha hızlı büyümesini sağlayan bu sıcaklık artışıdır.

Bu ısı enerjisinin yakalanmasını en üst düzeye çıkarmak için bir seranın sıkı derzlere ve camlara sahip olması gerekir, böylece içerideki ısı ve sıcak hava sızamaz. Cam iyi bir yalıtıcı değildir, ancak modern kalınlaştırılmış cam, doğrudan güneş ışığı olmadığında, örneğin bulut örtüsü olduğunda ve gece boyunca ısıyı korumada daha etkilidir.

Cultivar gibi kaliteli sera üreticileri , sera camlarının sıcak olduğu zaman genişlemesine izin veren, ancak camlar contaları soğutup büzüştüklerinde aynı zamanda hava boşlukları olmadan rahatça oturmasını sağlayan çerçevelerinde contalar kullanırlar. Eğer seranızın dibinde bir tuğla ya da taş tabakanız varsa, bu bir ısı deposu görevi görecektir – seranın ısınması daha uzun sürecektir, ancak bu yoğun malzemeler ısınacaktır.

Walipini Seraları

Ekvatordan uzaklaştıkça, kışın yaşayacağınız daha az ışık. Birçoğumuz için, bir ürün yetiştirmemize izin vermek için Kışın yeterli güneş ışığı yok. Tabii ki seranızı yapay olarak ısıtabilirsiniz – ancak bu çok verimli değildir.

Bolivya’dan bir Walipini serası tasarımı geliyor ve benzersiz bir tasarıma sahip. Sırlı üst seviye ve çatılı büyük bir deliktir (6-8 feet derinliğinde). Bu tasarım, güneş ışığını yakalamak için camın çok daha az yüzey alanına sahiptir, bu nedenle Kış boyunca nasıl daha sıcak olabilir? İkinci bir ısı kaynağı kullanır – Dünya kabuğu! Topraklar kabuğu erimiş metal ve magmadır ve çok sıcaktır. Bu ısıdan yararlanmak için sadece 1.2m’yi kazmanız gerekiyor. Bu derinlikte toprak sıcaklığı 10 – 16 ° C’de oldukça sabittir. Bu sabit sıcaklık, dünyanın birçok yerinde bulunur ve hatta kendi ismine sahiptir – The Thermal Constant.

Böylece Termal Sabit tabakanın içine kazılarak bitki köklerinizin her zaman güvenli bir sıcaklık yaşadığından emin olursunuz. Ayrıca yaz aylarında kök sıcaklıkların çok yükselmesini de önler.

Bu tip bir sera denemek istiyorsanız, buranın yerel su masanızın 5 feet üzerinde olduğundan emin olmalısınız. Bu sel ve kök su basmasını önleyecektir.

Güneş Odaları

Evinizi doğrudan ısıtmak için güneş enerjisini kullanabilirsiniz. Güneşin ısısını yakalamak ve yapay ısınma ihtiyacınızı azaltmak veya ortadan kaldırmak için evinize büyük camlar, güneşlikler ve tavan pencereleri eklenebilir. Gün içinde yakalanan ısıyı güneşten çıkar çıkmaz kaçmayacağınızdan emin olmak istiyorsanız, kaliteli çift cam kullanmanız gerekecektir, dondurucu ülkelerde üçlü cam en iyi seçenektir. Kaliteli cam kullanılmadan, güneş odası akşamları ve geceleri rahat olmayacaktır.

Gözlüklerin Güneş Isı Kazanç Katsayısına (SHGC) çok dikkat etmelisiniz. Bu, camın üzerine düşen güneş ışığını ısıya nasıl dönüştürdüğünü ölçer. Ölçek 0 ile 1 arasındadır. SHGC ne kadar yakınsa, güneş ışığından daha iyi ısı elde edilir.

Havayı yere doğru iterken bir tavan fanı takın. Sıcak hava yükseldikçe en sıcak havalar çatıya yakın olacak, tavan vantilatörü ise ısıyı mobilyaya, insanlara ve aşağıya doğru iten hava sirkülasyonu yapacak.

Tabii ki bir güneş odasının faydalarını bir sera ile birleştirmek için akıllıca bir tasarım kullanabilirsiniz. Çeşitli eko topluluklar ve araştırma kurumları, yıl boyunca yiyecek üretimi için geniş bir alanın yanı sıra ısı sağlamak için geniş camlı bölümleri yaşam alanlarının yanına yerleştiriyor. Aşağıdaki görüntü Sirius Topluluk serasıdır.

Yurtiçi Güneş Enerjisi Kabulü

Evinize ayrı ayrı monte edilen güneş panelleri hala pahalı ve karmaşık olabilir. Bazı hükümetler, hibeleri sağlayarak ve enerji şirketlerini yerli güneş enerjisini kullanmaya teşvik ederek sektöre yardımcı oldular. Diğer ülkeler vergileri kaldırarak ve kısıtlayıcı mevzuat uygulayarak zıddı. Bu iki uç İngiltere ve İspanya tarafından resmedilmiştir.

İspanya’nın sürekli güneş ışığına maruz kalmasına rağmen, güneş enerjisini su ısıtmadan başka bir şey için kullanmak zor ve pahalıdır. İngiltere’de güneş panelleri kelimenin tam anlamıyla her yerinden olsa da, yılın büyük bir bölümünde çok az güneş ışığı olsa bile. 2016 yılında İngiltere, güneş enerjisi açısından dünya çapında 6. sıradaydı ve 12.300 MW’lık güneş enerjisi üretiyordu, ülkenin elektrik ihtiyacının yaklaşık% 3,5’i. Buna karşılık İspanya 10 olduğunu inci sadece 5,500 MW kapasiteli dünyada yerinde.

Ülke bazında güneş enerjisi üretimi ve kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz buradan başlayabilirsiniz . Güneş panellerini evinize sığdıramazsanız, umutsuzluk yaşatmazsanız, güneş enerjisini kullanmanın hala yolları vardır.

Yazar: tayfurozsoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir