Trombosit Düşüklüğü Nedir?

Trombosit düşüklüğü nedeniyle vücudumuzda nedensiz morlukların oluşması dikkat çekicidir. Çünkü kanın pıhtılaşmasını sağlayan renksiz kan hücreleri olan trombositler yaralanmalarda damarlardaki kanın pıhtılaşmasını sağlamaktadır. Trombosit düşüklüğü sorunu ise kan kanseri (lösemi) ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde görülürken bazı ilaçların yan etkileri de trombosit hücrelerini ciddi şekilde azaltmaktadır.

Belirtiler

– Vücutta herhangi bir darbe anında hemen morarma veya nedensiz morluklar,

– Yaralanma veya kesi sonrası aşırı kanama,

– Diş veya burun kanamalarının uzun süre devam etmesi,

– Dalağın kanı temizleyememesi nedeniyle karın ağrısı,

Nedenleri

– Doğum gibi veya ameliyatlar sırasında yaşanan aşırı kanama durumlarında trombosit oranı ciddi şekilde azalır.

– Bazı hastalıklar ile bağışıklık sistemi düşerse trombositler azalmaktadır.

– Genetik olarak ortaya çıkan hemofili hastalığı ile trombositler yok olurken kan pıhtılaşması sorunu oluşmaktadır. Kan tahlilleri ile ortaya çıkarılabilirler.

Trombosit düşüklüğü ile birlikte ciddi tehlikeler de yaşanmaktadır. Kanama riski, tansiyon problemi, kalp ritim bozukluğu, inme ve bağışıklık sistemi hastalıkları görülme olasılığı artmaktadır.

Tedavi

Trombosit düşüklüğü için öncelikle kan testi uygulanırken bunun tespitinin ardından kırmızı meyveler, kırmızı et ve bakliyat tüketimi mutlaka tavsiye edilmektedir. Ancak trombosit düşüklüğü ciddi rakamlarda ise ilaç tedavisi şarttır.

Bu konu hakkında uzman doktorlara soru sormak ve ücretsiz bir biçimde cevap almak için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz.

https://doktordanhaberler.com/pdw/

Yazar: tayfurozsoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir